ספר לי על התחביבים שלך

February 14, 2019


יום ראיונות שגרתי, אני ממתינה למרואיין השלישי שיגיע. צלצול באינטרקום, בפתח המשרד עומד בחור די רחב, מכנסיים קצרים, גופיה  וים של קעקועים על הגוף.  הצעתי לבחור קפה, מים, ענה בנימוס לא תודה והלכנו לכיוון החדר ( טקס שאני לא מוותר עליו, זו קבלת פנים הנותנת תחושה טובה למרואיין וזו הזדמנות להתחיל דיאלוג ממקום יותר רגוע, המרואיין עדיין לא "התחיל את התפקיד שלו" ואפשר לייצר שיח יותר אינטימי, נטול אג'נדות ובכך לקלוט הרבה מיידע עוד לפני שהגענו לחדר הראיונות) . הבחור ,מפתח תוכנה, מתיישב ואנו מתחילים את הריאיון. הוא מספר לי על ההיסטוריה התעסוקתית שלו ובראש שלי עולות תמונות של סלקטור במועדון לילה (יסלחו לי כל הסלקטורים, אותם אני מכירה בעיקר מסרטים). הריאיון מתקדם ואני קולטת שמדובר בבחור די ביישן  בסה"כ, מאלו שצריך לחלוב מהם מיידע, שלוקח זמן לפצח ולהציץ אל מאחורי "התפקיד" של מרואיין. ואז ביקשתי ממנו לספר לי על תחביבים שלו. מסתבר שהבחור, יוצא חבר העמים במקור, מנגן מגיל מאוד צעיר על כינור. פתאום נפתח צוהר למשהו אחר, ניהלנו שיחה סביב נושא הנגינה, הבחור הוציא מעצמו רמז של חיוך, החל להיפתח וגיליתי דמות יותר מורכבת, מעניינת מהתדמית הראשונית שבניתי לעצמי בראש.
בואו נודה על האמת, כל יום, כל היום אנו בונים תסריטים על אנשים שאנו פוגשים ולא מכירים באמת, זה עוזר לנו לקטלג, להתייחס, להגיב, לפעמים אנחנו צודקים אבל לא מעט פעמים אנחנו לא!! נכון להשתמש במידע שאנו קולטים אבל אל לנו לחטוא בשיפוט מהיר מידי.
לעניין המרואיין שתיארתי לעיל, הבחור המשיך את תהליך הגיוס והסתבר כמפתח מוכשר. מפתח שהייתי עלולה לפספס אם לא הייתי מתעקשת לנסות ולהכיר קצת יותר. אז כן זו שאלה קצת מעצבנת לפעמים, לא מקורית, מזמינה תשובות די שגרתיות אבל לפעמים מאפשרת לפתוח עוד חלון. אין ספק שאת המרואיין הזה לא שכחתי גם אחרי עשרות ראיונות שראיינתי לתפקיד שאליו יועד.
השיעור שלי הוא שאין מועמדים שגרתיים. השיעור למרואיינים הוא, תהיו אותנטיים, ספרו על עצמכם ממקום אמתי, זה עוזר לחקוק אתכם בזיכרון של המראיין שרואה עשרות ראיונות בשבוע, שומע לא מעט תשובות שבלוניות לשאלות מגוונות: מה נקודת החולשה שלך? אני פרפקציוניסט.  מכירים את השאלה תשובה הזו? אני ממשיכה לשאול אותה, בצורות שונות, הרבה פעמים אני מקבלת תשובה צפויה, מידי פעם אני שומעת איזו שהיא הברקה ותאמינו לי, אלו מרואיינים שאני זוכרת ואפילו לטובה.  

You Might Also Like

0 comments

Popular Posts

Like us on Facebook