כתב היד משתנה אז איך אפשר לאבחן דרכו?

November 07, 2018


כתב היד משתנה אז איך אפשר לאבחן דרכו? 

כתב היד משקף את אישיות האדם, את התנהגותו, כישוריו, סגנון החשיבה שלו ועוד. אנו כבני אדם משתנים ומתפתחים במהלך השנים. ישנם שינוים טבעיים המהווים חלק מהתבגרותנו, מהתקדמותנו במסלול החיים. ילד בכתה א' לא נשאר אותו ילד בהגיעו לכיתה ז' מבחינת התפתחותו הרגשית, האינטלקטואלית ועוד. השינויים שהילד עבר ישתקפו גם בכתב ידו. נצפה לראות כתב יותר בשל אצל הילד בהגיעו לכיתה ז', בדיוק כמו שנצפה לראות בשלות רגשית גבוהה יותר בהתנהגותו (אם לא חל שינוי הדבר יכול להעיד על בעיה).
לאורך השנים אנו חווים חוויות קטנות יומיומיות, כמו כן חוויות משמעותיות, מכוננות, אלו ואלו משאירות חותמן ומעצבות את אישיותנו. כפי שאנו יודעים החיים אינם מסלול טיולים ידוע ומדויק מתוך מדריך טיולים לתייר המצוי, אנו יוצאים למסע והדברים משתנים באלפי דרכים שונות ומפתיעות שכל אחת מהן משאירה לנו מזכרת ומשנה בנו דבר מה. כל שינוי משמעותי שנחווה וישנה בנו משהו בסיסי בהתנהגות ובאישיות יבוא לידי ביטוי גם בכתב היד שלנו. הגרפולוגיה היא כלי נפלא המאפשר לנו לראות ולנתח את השינויים בכתב היד, להבין את משמעותם, לבדוק האם השינוי הוא לטובה או לרעה, הדבר נעשה ע"י השוואה בין כתבי יד שונים, מתקופות שונות, של אותו אדם.
ישנם שינויים רגעיים הנובעים ממצב רוח, ואכן כתב היד שלנו מושפע ממצבי רוח משתנים ולכן לא נכון לערוך אבחון גרפולוגי במצבים קיצוניים כמו חוסר שינה משמעותי, קור קיצוני, רעב קיצוני או כל דבר שעלול להשפיע על מצב הרוח באופן משמעותי. אדם החווה מצב רוח רגעי אינו משנה את אישיותו, ישנם אלמנטים יציבים וקבועים באישיות והם לא משתנים, גם בכתב היד הם לא ישתנו. הגרפולוג יכול לעלות על האלמנטים הקבועים והיציבים באישיות הכותב באופן מדויק, ככל שהוא חשוף ליותר כתבי יד של אותו אדם ומתקופות שונות.
הגרפולוג המיומן יכול לעלות על ההבדל בין "מצב רוח" רגעי ובין מצב משברי בעל השלכות משמעותיות על תפקודו ואישיותו של הכותב ולכן ניתן להשתמש באבחון הגרפולוגי גם ככלי מתריע לבאות. אין הגרפולוג נותן אבחנות פסיכולוגיות או פסיכיאטריות חלילה אך בהחלט הוא יכול לעלות על קושי רגשי משמעותי ולהפנות לגורמים מטפלים מקצועיים. אם למשל נראה שינויים קיצוניים, בכתיבה, מיום ליום, בהחלט הדבר עלול להעיד על חוסר יציבות רגשית והדבר מהווה נורה אדומה ודורש בדיקה מעמיקה של איש מקצוע.

You Might Also Like

0 comments

Popular Posts

Like us on Facebook