אבחון עצמי

November 07, 2018אבחון עצמי

אז כך בערך אני עובדת- אני מתיישבת מול שולחן ומחשב, פותחת ספרים, חושבת, בודקת, מתלבטת וכמובן כותבת הערות. כן, כן, יש לי בלוק כתיבה ועט, אתם יודעים ?! הדברים האלו מהמאה הקודמת (היומן שלי, גם הוא יומן אמיתי, מנייר, אין לי יומן בסלולארי, לא אייפון ולא אי פד. לא מתוך מוגבלות אלא עניין של הרגל).
כשאני בתוך אבחון, אני "נשאבת" כל כולי פנימה אך מגיע הרגע שאני מסיימת ואז המבט שלי "נופל" על בלוק הכתיבה, כשזה קורה אני מחייכת, ברור לי לגמרי למה אני גרפולוגית. האמת היא שאני משתדלת שלא לאבחן את עצמי, לפעמים אני לא יכולה להימנע מכך. הגרפולוגית שבי נדחפת בלי לשאול אותי יותר מידי. לפעמים הגרפולוגית הזו נוקשה מידי כלפי, היא רואה הכל ולא עושה לי הנחות. היא גורמת לי לחשוב, לבדוק, לשאול שאלות ואני מאמינה שבסופו של דבר היא הופכת אותי לגרפולוגית יותר טובה, אחראית ומקצועית יותר. דבר אחד אני יודעת! היא יותר מידי קרובה אלי ולכן לא מצליחה לשמור על אובייקטיביות, לטוב ולרע.
האם נכון לעשות אבחון עצמי? האם ניתן להימנע מזה?
(לא רוצה לחשוב על סטודנטים לרפואה, ממש מפחיד! עם פסיכולוגים זה בכלל פסיכי.)
לאנשי מקצוע העוסקים באבחון קשה להימנע מאבחון עצמי, עם זאת, עליהם לקחת בחשבון את הסובייקטיביות שלהם ולזכור שכאב ראש הוא לפעמים רק כאב ראש ובלי משמעויות נסתרות ומרחיקות לכת.
העוסקים באבחון נפש האדם חייבים להיות בעלי מודעות עצמית. היכולת להתבונן פנימה לתוך עצמך, לדעת את חולשותיך ויתרונותיך, להכיר את עצמך כאדם, חשובה מאוד לתהליך התהוות המאבחן כאיש מקצוע איכותי.
יש לזכור כי אבחון עצמי לא בהכרח מוביל למודעות עצמית, הסובייקטיביות שלנו תמיד "מלכלכת את המראה" ומעוותת את העובדות. העוסקים בנפש האדם עלולים "ליפול בפח" של מודעות יתר. אבחון עצמי ללא משוב מאיש מקצוע חיצוני עלול לבלבל יותר מאשר להועיל.
ומה ביחס לאנשים מן השורה ? הרי היום כל אחד יכול להיכנס לאינטרנט, למצוא מידע ולאבחן את עצמו.
לא פעם, כשמגלים שאני גרפולוגית, שולפים נייר עם שתיים וחצי מילים ופונים אלי בהתלהבות (במעלית, בלוויות, חתונות, פקידת הבנק, פקיד מס הכנסה, הקופאית בסופר, שוטר תנועה באמצע כתיבת הדוח ) "תגידי, זה נכון שאם ה -ע' שלי גדולה אז… ? " (בד"כ זו האות ע' שכל כך מסקרנת את האנשים, מעניין למה )
אבחון גרפולוגי מהימן הנו דבר מורכב הדורש איש מקצוע העובד מול חומר איכותי ( מסה של כתיבה ולא מס' מילים בודדות, עדיף כתבי יד מתקופות שונות, ציורים, כתבי יד מקוריים ולא צילומים ). כל אמירה נסמכת על קבוצות של סימנים גרפיים ולא על סמך סימן בודד אחד. סימן יכול לשנות את משמעותו כאשר הוא נמצא במקבצי סימנים שונים. לדוגמא – כתב קטן יכול להתפרש כחוסר ביטחון, בכתב אחר משמעותו תשתנה לרמות קשב וריכוז גבוהות, ובכתב שלישי המשמעות תהיה צניעות, רק איש מקצוע ידע לתת את המשמעות הנכונה.
אסכם ואומר כי נחמד להשתעשע, להיכנס לאינטרנט ולנסות לאבחן עצמכם אך ברגע האמת השאירו את העבודה לאנשי המקצוע.

You Might Also Like

0 comments

Popular Posts

Like us on Facebook